Index  •  FAQ  •  Szukaj  

Teraz jest 18 paź 2018, o 14:42

kompatybilne karty pamięci microsdhc z e52 
Autor Wiadomość
 Tytuł: kompatybilne karty pamięci microsdhc z e52
PostNapisane: 15 sie 2013, o 15:18 
User

Telefon: e52
Firmware: pcfw s047 final
Operator: orange
Cześć.
Właśnie zostałem szczęśliwym posiadaczem e52 i zastanawiam się nad kupnem odpowiedniej karty microsdhc do niej.

Aktualnie mam kartę microsdhc GoodRam 32 Gb class 10 SN:sdu32ghc10agrr10 (http://www.goodram.com/strona.php?dzial=karty_microSD), ale ta karta nie działa w mojej e52.
Próby zapisu czegokolwiek z poziomu telefonu (np.: korzystając z nawigacji lub nagrywając film) lub podpinając telefon w trybie pendrive kończą się zawieszeniem lub błędem (np.: błąd zapisu crc przy kopiowaniu danych z laptopa). Kartę oczywiście wcześniej sformatowałem w laptopie a później w telefonie. Odczyt danych z karty (np.: mp3 zapisanych wcześniej z laptopa) w e52 działa.
Gdy korzystam z tej karty bezpośrednio w laptopie (przez adapter SD - microSD) wszystko działa. Wcześniej ta karta działała bezproblemowo w Nokii Lumii.

Proszę was o pomoc.
Czy spotkaliście się z takim problemem u siebie?
Czy ktoś z was posiada informację o kompatybilnych z e52 modelach kart microsdhc o pojemności 32 Gb?

Tytuł: Re: kompatybilne karty pamięci microsdhc z e52
PostNapisane: 16 sie 2013, o 08:34 
Moderator

Telefon: E52 - 32G
Firmware: PCF 91.004 Monocle Mods
Operator: Play
To chyba pierwsza karta, która nie działa. Sam mam 32 od 2 lat i chodzi bez problemu.
Myślę, że jest coś nie tak z formatek plików i to jest powodem. weź jakiś porządny program do formatowania zdejmij całkowicie partycję i załóż ponownie. potem FAT32 i bedzie OK.

-- 16 sie 2013, o 09:33 --

Nie ma tabeli zgodności to nie Windows Phoene ze swoimi ograniczeniami.

PostNapisane: 18 sie 2013, o 11:14 
User

Tahion, dzięki za odpowiedź.

Zrobiłem tak jak radziłeś: zdjąłem partycję i założyłem ją na nowo (wg poradnika ze strony: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2117275 programem MiniTool Partition Wizard Home Edition 8.0), sformatowałem w laptopie, później w telefonie, ale problemy z kopiowaniem dalej się pojawiają.
W sobotę kartę testowałem w nokii e51 i o dziwo kopiując dane z laptopa na telefon w trybie pendrive wszystko działało - nie pojawiały się żadne błędy CRC.
Później wykonałem kolejny test na mojej e52: na karcie utworzyłem 16 Gb partycję i po podpięciu wyłączonej e52 do laptopa przy kopiowaniu niestety pojawiły te same błędy.

Samą kartę testowałem też windowsowym checkdiskiem - bez żadnych błędów.

Zastanawiam się nad tym, czy możliwe jest, że moduł w mojej e52 na którym jest czytnik kart sim i microsd jest uszkodzony. No chyba że to jednak kwestia kompatybilności tej karty. Postaram się zdobyć i sprawdzić jakieś inne karty.

Tahion, czy mógłbyś podać producenta i model twojej, działającej 32 Gb katy?

PostNapisane: 18 sie 2013, o 11:30 
Moderator

Moim zdaniem na 99% problem z slotem w E52. Może coś nie styka.
Moja karta to Patriot 32G, Ale był tez jakiś kingston, i san disc

PostNapisane: 19 sie 2013, o 12:00 
User

Sprawdziłem w e52 dwie inne karty: 2 GB class ?? oraz 4 GB class 4, na obu problem nie występuje - kopiowanie kończy się bez błędów.
Czyli problem z modułem sim/microsd można chyba odrzucić? Jeśli tak to zostaje tylko kwestia kompatybilności tej karty z moim modelem.
Najbardziej dziwi mnie to, że na e51 nie ma problemów a w nowszym modelu są.

PostNapisane: 19 sie 2013, o 15:00 
Moderator

no to mamy pierwszy taki przypadek.

PostNapisane: 20 sie 2013, o 13:40 
User

Jeśli ktoś będzie szukał, to właśnie przetestowałem kartę SanDisk Ultra 16 GB class 10 sdsdqua-016g-u46a i działała bez błędów.
Pozdrawiam, temat do zamknięcia.

PostNapisane: 6 maja 2014, o 12:51 
User

Telefon: E52
Firmware: 091.003
Operator: PLUS
Koleżanki i koledzy to mój pierwszy post na forum jednak wiedzę którą od Was uzyskałem gdyż z tym problemem wzmagałem się do dziś pozwoliłem sobie uzupełnić. Aby kolejne osoby miały rzetelną informację.
Próbowałem moją Nokię E52 rozbudować i z karty 4GB SanDisk przesiąść się na coś lepszego. W telefonie dość ekstremalnie testowałem dwie kart. GoodRam klasy 4 - 16 GB oraz SanDisk Ultra Class 10 - 32 GB.
Nokia E52 soft: 091.003 wgrany w serwisie Nokii bez dodatków operatora.
Okazuje się że obie są widoczne przez telefon i obie działają bardzo szybko. Jednak jest w ich działaniu kluczowa różnicą ! Przy przesyłaniu dużej ilości danych z PC Nokia Suitę np. pobierałem ok. 2 dni na kartę 32 GB wszystkie mapy OVI - cały świat ok. 7,5 GB. W trakcie niezależnie od tego czy był to plik 2 MB, czy 20 MB, czy 200 MB przesył był w trakcie Nokia Suite przerywała a w telefonie pojawiał się błąd pamięci … "Naciśnij" - STOP / PONÓW gdyż możesz utracić dane. Trwało to dwa dni. Na początku sądziłem że winny był antywirus, został wyłączony. Potem że łącze mi zrywa. Sprawdzone jest ok. downl.60Mbs / upl.12Mbs. Okazało się że wąskim gardłem stał się sam telefon, gdyż karta pracowała bardzo szybko a Nokia i połączony z nią PC i Nokia Suite nie był w stanie zapisać WTŁOCZYĆ poprawnie dane na karcie. Widać było linię postępu który nagle ruszała z kopyta by po chwili stanąć i czekać. Gdybym nie zauważył że w telefonie pojawiał się komunikat Stop/Ponów i gdyby nie klikał ok. 70 razy przy każdej mapie Ponów nie wgrałbym nic. Jednak praca ta zajęła mi dwa dni siedzenia przy komputerze. W między czasie (w ciągu tych dwóch dni) wyłączyłem ok. 200 razy program NS i tyle samo razy telefon. Gdy już pobrałem ok. 40 % map mając ma karcie swoich danych z mapami itp… gdzie pozostało wolnej powierzchni ok. 22 GB, postanowiłem że zrobię kopie zapasową telefonu. I tu znów komunikaty o błędzie karty, STOP - PONÓW .. gdyż dane zostaną utracone. Po kilku włączeniach telefon ładował się ok. 2-3 minut pojawiały się szare tapety itp.. Aplikacje dodatkowe zainstalowane na karcie a właściwie ich ikony wyglądały jak puzle, czyli nie instalowały się …
Postanowiłem całość 1:1 skopiować na kartę 16GB. I tu UWAGA EUREKA Good Ram 16 GB klasy 4 !!! Żadne zrywanie w trakcie instalacji. Uprzednio dodawałem mapę np. Polski i czekałem co będzie się dziać. Teraz zaznaczyłem pobierz wszystko i poszedłem na kawę a Nokia Suite wszystko pięknie ustawiła i pobrała. Uprzednio na karcie 32 GB tez próbowałem pobierz wszystko oraz poszczególne mapy. Zawsze wymagało to obserwacji, wyłączania NS, odpinania kabla USB, restart telefonu itp…
Kurcze, co ważne na karcie skopiowanej 1:1 i to jeszcze na MacBook-u ;-) gdy włożyłem ją do Nokii od razu wykonałem kopię pamięci telefonu. I co ? Udało się od ręki ! Gdy włożyłem ponownie tą 32 GB … błąd pamięci. Kolejne zabawy, formaty kopie 1:1 niec nie dały. Niestety Nokia E52 nie do końca pracuje poprawnie w kartami 32 GB !
Prawdopodobnie problem wynika z gęstości zapisu, metod i czasu jakim dysponuje Nokia E52 odczytu i zapisu na kartach. Może to też wina tego że nie można pobrać i skopiować map bezpośrednio na kartę korzystając z czytnika mikro SD i je tam po prostu położyć.
Poza tym na tych 40% map (karta 32GB) próbowałem poruszać kursorem który niestety spowolnił, a na 16GB karcie po włączeniu map OVI kursorek zasuwał aż miło.

Podsumowując moje obserwacje. 16 GB nawet klasy 4 - spokojnie da radę w tym aparacie zaś płynność i jakość pracy jest o niebo lepsza. Bo po co mieć kartę i drugie tyle czyli + 16 GB jeżeli to co na tej powierzchni mamy nie jesteśmy w stanie poprawnie odtworzyć telefon. Więc ja nie polecam kart 32 GB nawet super szybkich bo aparat - Nokia E52 nie jest w stanie ich prawidłowo obsłużyć. 16 GB to optimum jakie założył producent i należy się tego trzymać. Ale jak ktoś ma środki, możecie się pobawić i po testować, przesłać kilka giga i próbować odczytać. Ja już wiem i dzielę się z Wami moimi obserwacjami, gdyż jeszcze parę dni temu Googlowałem i czytałem skrajne opinie.

PostNapisane: 6 maja 2014, o 14:42 
Moderator

Ja przez 2 lata miałem 32G kartę w nokii i Żadnych z powyższych przypadłości nie zaobserwowałem..
Czasem dane kopiowałem na telefon przez kabel, czasem czytnikiem, a czasem po Wi-Fi.
Używałem telefonu właśnie do nawigacji i słuchania muzyki więc karta była prawie czas zapełniona (mapy Garmin, Ovi, sport tracker itp)

Kompletnie nie potwierdzam powyższych stwierdzeń a wręcz przeciwnie

Co więcej przecież nie ma żadnej różnicy w gęstości zapisu kart SDHC 16 i 32 G bo to ten sam standard a przede wszystkim nie płyta kompaktowa czy dysk magnetyczny tam nie ma ścieżek danych.

Może niech kolega zamieni kartę na jakąś inną i jeszcze raz sprawdzi i wyniki będą inne.

A i ciekawi mnie czemu nie można wgrać map bezpośrednio na kartę. Ja zawsze tak robię przy dużych plikach bo faktycznie przez telefon idzie strasznie wolno. A i chyba faktycznie karta 32 działała w niektórych przypadkach wolniej ale to pewnie wina ilości danych jakie telefon musi obsłużyć.
Ps. Przypomniało mi się , że jedyną przypadłością było, że nie dało się ustawić dzwonka z katrty telefon wisiał ale to była wina softu i było o tym dokładnie na forum.
PS. a może formatujecie karty na NTFS

PostNapisane: 27 maja 2014, o 13:50 
User

Telefon: E52
Firmware: 091.003
Operator: PLUS
SanDisk Ultra Class 10 - 32 GB to raczej obecnie górna półka i jakość kart.
System 091.003 oryginalny z salonu, wgrany przez serwis Nokii.
Mapy OVI - 7,5 GB cały świat, wszystko co udostępniła Nokia.
Co do formatu to karty były przygotowane do MS-DOS (FAT) pod Mac OSX tzw. Narzędziem Dyskowym oraz pod Windows XP SP3 - format do DOS.
Ale jak kolega sugeruje, że ma być lepiej na 32GB to chętnie "odszczekam" i skopiuje jeszcze raz 1:1 z 16GB na 32GB.
Choć jak mówię ja zauważyłem że przy prostych operacjach, poruszaniu się po telefonie itp… krzyczy błąd … błąd gdy jest karta 32GB. W ubiegłym tygodniu jechałem 3100 km Polska-Holandia-Polska na mapach OVI. Wszystko pracowało perfekcyjnie.
Jak pisałem " Po kilku włączeniach telefon ładował/instalował/uruchamiał się ok. 2-3 minut pojawiały się szare tapety itp.. Aplikacje dodatkowe zainstalowane na karcie a właściwie ich ikony wyglądały jak puzle, czyli nie instalowały się …"
Może ta karta jest zbyt wymagająca, choć pracuje na co dzień w czytniku e-booków, czasem kamerze FullHD itp…
Telefon podkreślam pracował jakby nie mógł jej uciągnąć, jakby miał wciągnąć pieroga przez dziurkę od nosa. ;-)